mobile-menu
O MNIE GABINET I CENNIK TERAPIA MANUALNA TRAKCJE MASAŻ FIZYKOTERAPIA KINESIOTAPING KONTAKT BLOG


Dyskopatia lędźwiowa

Dyskopatia lędźwiowa, inaczej przepuklina/wypuklina krążka międzykręgowego jest częstym problemem ludzi młodych i w średnim wieku. Urazy często występują w czasie nadmiernego schylania się i dźwigania wraz z rotacją tułowia.

Krążek międzykręgowy znajduje się między sąsiadującymi ze sobą kręgami. Jest to struktura elastyczna – nie jest to kość. W odcinku lędźwiowym krążki międzykręgowe stanowią 33 % jego długości. Krążek międzykręgowy składa się z pierścienia włóknistego i znajdującego się w środku jądra miażdżystego. W naturalnych warunkach obciążenie na krążek międzykręgowy w pozycji pionowej ciała pada bardziej na jego tylną część i zapobiega wysuwaniu się krążka wraz z jądrem w kierunku kanału kręgowego.

Dyskopatia polega na przemieszczaniu się krążka w stronę kanału kręgowego lub bocznie w kierunku otworów międzykręgowych skąd wychodzą nerwy rdzeniowe. Uszkodzenie takie powoduję silny ból w obrębie odcinka lędźwiowego lub ból promieniujący do pośladka lub nogi.

Pierwszymi niepokojącymi objawami dyskopatii są „mrowienia” na nodze, ból przeciążeniowy w obrębie lędźwi, ból w czasie dłuższego siedzenia, przy schylaniu się i pracy fizycznej. Niepokojący jest również ból w okolicy lędźwiowej wywołany kaszlem lub kichaniem.

W przypadku pojawienia się tego typu objawów, konieczna jest konsultacja z fizjoterapeutą. Szybko wprowadzona terapia zapobiegnie postepowi dyskopatii i zdecydowanie poprawi komfort życia chorego. 

o autorze
mgr Marcin Kubiak
Aboslwent Akademii Medycznej w Warszawie oraz Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Posiada wiele certyfikatów, m.in. PNF, Cyriax, Mulligan Concept, terapii manualnej, kinesiotaping