mobile-menu
O MNIE GABINET I CENNIK TERAPIA MANUALNA TRAKCJE MASAŻ FIZYKOTERAPIA KINESIOTAPING KONTAKT BLOG

DIAGNOSTYKA

Każdy ból ma swoje źródło i zadaniem terapeuty jest wykrycie go poprzez proces diagnozy, czyli rozpoznania rodzaju choroby na podstawie jej objawów. Prawidłowa diagnoza powinna opierać się na badaniu podmiotowym i przedmiotowym.

Badanie podmiotowe, popularnie zwane wywiadem, polega na rozmowie z pacjentem i przeanalizowanie historii choroby oraz na przeprowadzeniu przez terapeutę badania funkcjonalnego, czyli wykonanie odpowiednich testów na poszczególnych strukturach. Badanie przedmiotowe jest częścią diagnostyki, podczas której terapeuta ocenia stan badanego na podstawie badania klinicznego i innych dodatkowych wyników badań, np. RTG.

Przed rozpoczęciem terapii należy dokładnie określić, które tkankisą uszkodzone. W przeciwnym razie podjęte działania mogą skupić się na zdrowych strukturach, położonych w pobliżu chorej struktury, a czasem nawet oddalone od niej (ból promieniujący). Charakterystyczną cechą tkanek miękkich jest ich przezierność dla promieni rentgena RTG. Do takich tkanek należą torebka stawowa, więzadła , powięź, mięśnie, ścięgna, kaletki maziowe i krążki międzykręgowe (dyski). Każda z tych struktur może być odpowiedzialna za odczuwanie bólu. Jednak żadna z nich, nawet będąca w stanie zapalnym, nie będzie widoczna na zdjęciu RTG. Dlatego też dla terapeutów zajmujących się tkankami miękkimi zdjęcia RTG są badaniami dodatkowymi a nie podstawowymi.KONTAKT

Warszawa-Gocław
ul. Znanieckiego 6
e-mail: marcin@rehawawa.pl
 
FACEBOOK: rehawawa.pl
 
Marcin Kubiak - ZnanyLekarz.pl