Trakcja kregosłupa, czyli wyciąg kręgosłupa, polegający na odsunięciu od siebie dwóch kręgów, jest terapią stosowaną przy schorzeniach kręgosłupa już od wielu lat. Urządzenie do trakcji Triton umożliwia wykonanie zabiegów w sposób bezbolesny polegających na przykładaniu siły statycznej, przerywanej lub też cyklicznej w zależności od stanu chorobowego. Celem zabiegu jest złagodzenie nacisku na struktury które mogą powodować ból w obrębie kręgosłupa. Każdy zabieg zapisywany jest na karcie pamięci urządzenia tak aby parametry zabiegowe kolejnego zabiegu były dokładnie takie same, co ma kluczowe znaczenie w procesie leczenia.
Wskazania:
- przepukliną jądra miażdżystego w odcinku szyjnym i lędźwiowym,
- zmniejszeniem wysokości dysków
- dehydratacją jądra miażdżystego
- rwą kulszową lub ramienną
- dużym napięciem mięśniowym w obrębie kręgosłupa
- bóle głowy pochodzenia szyjnego
- ostry ból wyrostków stawowych
- zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa
Jak to działa:
- Odciążenie korzeni nerwowych, które są podrażnione przez przepuklinę jądra miażdżystego w przypadku dyskopatii lub zmniejszoną przestrzeń stawową wyrostków poprzecznych kręgosłupa.
- Napięcie więzadła podłużnego tylnego co wyzwala działanie siły dośrodkowej na protruzję dysku.
- W czasie trakcji wytwarzane jest podciśnienie wewnątrz dysku, działające dośrodkowo na wypuklinę, dzięki czemu jest ona „zassana”
- Rozluźnienie mięśni przykręgosłupowych, co redukuje ból i przywraca sprawność dynamiczną kręgosłupa.
Efekty te uzyskiwane są po przez mechaniczną dekompresję krążków międzykręgowych , co oznacza ich odciążenie przez odpowiednie rozciąganie i pozycjonowanie.
Zabieg wykonywany jest w pozycji leżącej, aby kręgosłup był już wyjściowo odciążony. Siłę działania trakcji dobieramy indywidualnie do wielkości wypukliny, masy ciała i napięcia mięśniowego. Siła trakcyjna wzrasta stopniowo i jest utrzymywana przez pewien okres czasu. Zwalnianie trakcji następuje w podobny sposób.
Czas trwania zabiegu wynosi od 30 do 45 minut, w zależności od stanu chorobowego, a czas kolejnego zabiegu odpowiednio się przedłuża. Leczenie powinno być stosowane w trakcie 5 – 15.
Metoda ta jest niezwykle skuteczna. Badania TK wykazują redukcję dysku w 75% protruzji centralnej a 65% w przypadku tylno-bocznej.
Zabiegi trakcji zawsze są przeprowadzane wraz z innymi procedurami terapeutycznymi.