mobile-menu
O MNIE GABINET I CENNIK TERAPIA MANUALNA TRAKCJE MASAŻ FIZYKOTERAPIA KINESIOTAPING KONTAKT BLOG

TRAKCJE KRĘGOSŁUPA

Trakcja kregosłupa, czyli wyciąg kręgosłupa, polegający na odsunięciu od siebie dwóch kręgów, jest terapią stosowaną przy schorzeniach kręgosłupa już od wielu lat. Urządzenie do trakcji Triton umożliwia wykonanie zabiegów w sposób bezbolesny polegających na przykładaniu siły statycznej, przerywanej lub też cyklicznej w zależności od stanu chorobowego. Celem zabiegu jest złagodzenie nacisku na struktury które mogą powodować ból w obrębie kręgosłupa. Każdy zabieg zapisywany jest na karcie pamięci urządzenia tak aby parametry zabiegowe kolejnego zabiegu były dokładnie takie same, co ma kluczowe znaczenie w procesie leczenia.

Wskazania:

- przepukliną jądra miażdżystego w odcinku szyjnym i lędźwiowym,

- zmniejszeniem wysokości dysków

- dehydratacją jądra miażdżystego

- rwą kulszową lub ramienną

- dużym napięciem mięśniowym w obrębie kręgosłupa

- bóle głowy pochodzenia szyjnego

- ostry ból wyrostków stawowych

- zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa

Jak to działa:

- Odciążenie korzeni nerwowych, które są podrażnione przez przepuklinę jądra miażdżystego w przypadku dyskopatii lub zmniejszoną przestrzeń stawową wyrostków poprzecznych kręgosłupa.

- Napięcie więzadła podłużnego tylnego co wyzwala działanie siły dośrodkowej na protruzję dysku.

- W czasie trakcji wytwarzane jest podciśnienie wewnątrz dysku, działające dośrodkowo na wypuklinę, dzięki czemu jest ona „zassana”

- Rozluźnienie mięśni przykręgosłupowych, co redukuje ból i przywraca sprawność dynamiczną kręgosłupa.

Efekty te uzyskiwane są po przez mechaniczną dekompresję krążków międzykręgowych , co oznacza ich odciążenie przez odpowiednie rozciąganie i pozycjonowanie.

Zabieg wykonywany jest w pozycji leżącej, aby kręgosłup był już wyjściowo odciążony. Siłę działania trakcji dobieramy indywidualnie do wielkości wypukliny, masy ciała i napięcia mięśniowego. Siła trakcyjna wzrasta stopniowo i jest utrzymywana przez pewien okres czasu. Zwalnianie trakcji następuje w podobny sposób.

Czas trwania zabiegu wynosi od 30 do 45 minut, w zależności od stanu chorobowego, a czas kolejnego zabiegu odpowiednio się przedłuża. Leczenie powinno być stosowane w trakcie 5 – 15.

Metoda ta jest niezwykle skuteczna. Badania TK wykazują redukcję dysku w 75% protruzji centralnej a 65% w przypadku tylno-bocznej.

Zabiegi trakcji zawsze są przeprowadzane wraz z innymi procedurami terapeutycznymi.KONTAKT

Warszawa-Gocław
ul. Znanieckiego 6
e-mail: marcin@rehawawa.pl
 
FACEBOOK: rehawawa.pl
 
Marcin Kubiak - ZnanyLekarz.pl