mobile-menu
O MNIE GABINET I CENNIK TERAPIA MANUALNA TRAKCJE MASAŻ FIZYKOTERAPIA KINESIOTAPING KONTAKT BLOG


Zespół bolesnego barku

Bardzo często w pracy z pacjentem fizjoterapeuta spotyka się ze sformułowaniem „Zespół Bolesnego Barku” (ZBB). Jest to określenie potocznie używane dla określenia bolącego barku. Nie ma jednak tak nazwanej jednostki chorobowej, dysfunkcji, urazu itp.  

   Budowa stawu barkowego jest bardzo skomplikowana. Składa się on z trzech kości (kość  ramienna, obojczyk, łopatka), z dużej ilości mięśni krótkich i licznych więzadeł i kaletek. Zespół Bolącego Barku jest tylko wskazaniem, co pacjenta boli, czyli w tym przypadku bark. Jest to określenie ogólne i nikt nie ma problemu z takim stwierdzeniem. Natomiast do zadania terapeuty należy diagnoza, co w barku boli i jaka jest przyczyna bólu.

   Objawem jest oczywiście ból w obrębie stawu barkowego czasem promieniujący wzdłuż, aż do nadgarstka i uniemożliwia wykonywania pewnych ruchów. Natomiast co powoduje tą bolesność, tej informacji nie zawiera  „diagnoza lekarska” - ZBB. Powody tego bólu mogą być różne: czasem stan zapalny, czasem uraz mechaniczny, promieniowanie z odcinka szyjnego. Dopiero dokładne zbadanie i testowanie poszczególnych mięśni, stawów i więzadeł  wskazuje, jakie tkanki są zajęte chorobowo. Może to być przykładowo zapalenie kaletki stawowej, uszkodzenie któregoś z mięśni tworzących stożek rotatorów (przyczep kilku mięśni na k. ramiennej), lub zmiana zwyrodnieniowa stawu ramiennego. Dokładne zbadanie barku i zdiagnozowanie przyczyn bólu jest bardzo istotne dla  przeprowadzenia prawidłowego leczenia i przywrócenia sprawności ręki. Testy diagnostyczne wskażą terapeucie jaki ruch jest problemem i naprowadzą go na prawidłowe leczenie konkretnej struktury.

   Tak więc choroba zwana potocznie Zespołem Bolesnego Barku tak naprawdę nie istnieje. Jeżeli się używa tego określenia, to wykazuje to niestety, że osoba badająca pacjenta nie posiada wiedzy, co go właściwie boli w barku i czym ten ból jest spowodowany.

   Dobrze przygotowany do pracy fizjoterapeuta potrafi prawidłowo zbadać pacjenta i dokładnie ukierunkować leczenie.

o autorze
mgr Marcin Kubiak
Aboslwent Akademii Medycznej w Warszawie oraz Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Posiada wiele certyfikatów, m.in. PNF, Cyriax, Mulligan Concept, terapii manualnej, kinesiotaping