mobile-menu
O MNIE GABINET I CENNIK TERAPIA MANUALNA TRAKCJE MASAŻ FIZYKOTERAPIA KINESIOTAPING KONTAKT BLOG


Co to jest rwa kulszowa

Rwa kulszowa (ischias) jest to choroba wywołująca objawy bezpośrednio związane z uciskiem na nerw rdzeniowy L4 ,L5 lub S1, czyli w okolicy lędźwiowo – krzyżowej. Spowodowana jest najczęściej zmianami w pierścieniu międzykręgowym i związanym z nim wypadnięciem lub wysuwaniem się jądra miażdżystego.

Innymi przyczynami rwy kulszowej mogą być:

- napięcie mięśnia gruszkowatego

- osteofity

- zmiany nowotworowe w obrębie nerwu kulszowego

- stany zapalne tkanek miękkich w obrębie nerwu kulszowego

Objawem rwy jest nagły ból pośladka i tylnej strony uda, czasem sięgający aż do łydki i schodzący do małego palca. Uczucie bólu i długość promieniowania jest zależna od siły ucisku na nerw kulszowy. Czym silniejszy jest ucisk, tym ból jest większy i wydłuża się odcinek promieniowania.

W przebiegu rwy odczuwalne są też mrowienia w nodze, uczucie osłabienia jej sprawności i parestezje w postaci kłucia, palenia, pieczenia itp.

Aby ustalić pochodzenie objawu rwy kulszowej, należy przeprowadzić z pacjentem szczegółowy wywiad i wykonać kilka testów klinicznych, dla ustalenia poziomu ucisku na nerw. Badania obrazowe będą badaniami dodatkowymi. Najczęstsze pochodzenie bólu ma charakter czysto mechaniczny i jest zależne od ruchu jaki pacjent wykona ( w pozycji leżącej jest lepiej, niż w pozycji siedzącej). Dlatego też zachowanie pacjenta w czasie trwania objawu może bardzo skrócić czas terapii, ale może też bardzo go wydłużyć.

Leczenie tego typu dolegliwości jest stosunkowo proste i szybkie, pod warunkiem, że pacjent współdziała z terapeutą, wykonuje jego polecenia i stosuje się do zasad postępowania, zaleconego przez fizjoterapeutę. Odbarczenie nerwu poprzez rożnego rodzaju techniki terapeutyczne jest pierwszym działaniem w procesem leczenia. Najpierw należy doprowadzić do zmniejszenia się objawów i nauczyć pacjenta prostych dwóch, trzech ćwiczeń do samodzielnego wykonywania w domu. Drugą częścią leczenia jest odtwarzanie utraconego zakresu ruchu. Bardzo ważna jest głęboka edukacja na temat zagrożeń występujących w życiu codziennym i nauka prawidłowych nawyków. U niektórych pacjentów można zaobserwować różnego rodzaju predyspozycje do częstych nawrotów choroby (zniesienie lordozy lędźwiowej, mała ruchomość kręgosłupa, wąski kanał kręgowy).

Długotrwałe objawy pochodzące z nerwu kulszowego, nie poddawane leczeniu, prowadzą do osłabienia i zaników mięśni unerwianych przez nerw kulszowy. Powoduje to długotrwały lub często nawracający ból, co oprócz dyskomfortu skutkuje również upośledzeniem funkcji chodu i podstawowej samoobsługi.

o autorze
mgr Marcin Kubiak
Aboslwent Akademii Medycznej w Warszawie oraz Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Posiada wiele certyfikatów, m.in. PNF, Cyriax, Mulligan Concept, terapii manualnej, kinesiotaping